Pamiętam jak pierwszy raz jadłam grzybki mun i bambusa. Mieszkałam jeszcze z rodzicami w Polsce. Chyba był jakiś weekend i tato wpadł na pomysł aby odwiedzić swojego przyjaciela ze szkolnych lat. Kuchnią się wtedy nie interesowałam. To dlaczego zapamiętała co właśnie u niego jedliśmy? Chyba już wiem...
Tak, to była niedziela. Kiedyś jakoś nie przepadałam za rosołem raz mi smakował, a raz nie, miałam takie rosołowe wahania. U nas w domu w niedziele zawsze był u nas rosół. Czasami go zjadłam, czasami nie. Taty przyjaciela żona zrobiła rosół, no cóż nie zrobię jej przykrości i go zjem. Talerz wylądował na stół, zaglądam, a tam nie ma makaronu. Kawałki piersi i jakieś dziwne warzywa. Jadłam zachwycona, próbowałam kawałki dziwnych warzywek. Stwierdziłam, że taki rosół mogę jeść codziennie. Pani domu nazwała go "CHIŃSKIM", gdyż użyła do niego mrożonej mieszanki chińskiej i tylko dokroiła i dodała od siebie jakieś pojedyncze warzywka dla podkreślenia smaku.
Co potrzebowałam?
1 sztuka pierś z kurczaka,
50 g grzybki mun,
1 średnia pietruszka,
1 średnia marchew,
0,5 średniej cebula czerwona,
0,5 średniej cebula biała,
5 sztuk pieczarki,
2 gałązki trawa cytrynowa,
Sól morska- MŁYNEK,
Pieprz czarny- MŁYNEK,
na wierzch melisa,
na wierzch szczypiorek,
na wierzch botwinka,
1 łyżka słodki chilli sos tao tao,
1 łyżeczka sriracha,
1 łyżeczka cukier trzcinowy,
0,5 sztuki kostka rosołowa,
2 łyżki oliwa z oliwek
Kostkę rosołową rozpuścić miseczce w 1 szklance wody. Wrzucić do bulionu suszone grzybki mun oraz trawę cytrynową. Zostawić na 15 min. Po tym czasie wyciągnąć grzybki i pokroić w słupki. Trawę cytrynową przekroić na około 5cm kawałki.
Bulionu nie wylewać!!
Pierś kurczaka pokroić w słupki.
Obydwie cebule pokroić w piórka, pieczarki w kostkę, a pietruszkę i marchew zetrzeć na tarce na grubych oczkach.
Na patelni na oliwie z oliwek lekko podsmażyć pierś, po około 3 minutach dodać cebulkę, trawę cytrynową i grzybki mun. Doprawić solą i pieprzem, podsmażać razem około 4 min.
Następnie dodać marchew, pietruszkę, pieczarki, cukier, srirachę i sos tao tao. Podsmażać około 5min, podlać połową bulionu i poczekać aż lekko odparuje i lekko zgęstnieje.
Przed podaniem posypać listkami melisy, botwinki i posiekanym szczypiorkiem. Podawać np z ryżem.